Účtenka

Nahoru  Předchozí  Další

Účtenka lze vystavit jen na VYKONANOU zdravotní péči.

 

Vystavení účtenky znamená přijetí peněz do pokladny, používá se tedy při přímé platbě pacienta v ordinaci. Účtenku vystavujte opravdu až tehdy, kdy pacient danou částku hotově nebo kartou zaplatí. Pokud nemá k dispozici celou částku, doporučujeme použít fakturu (vystavením faktury a jejím neuhrazením či jen částečným uhrazením vznikne v programu dluh, na který vás program bude upozorňovat).

 

Program je koncipován tak, aby vám co nejvíce usnadnil práci.

Proto v programu fungují určité mechanismy, které vystavení účtenky zjednoduší.

 

Na účtenku lze přidat jen úkony, které splňují tyto podmínky:

Nejsou uložené na žádné jiné účtence či faktuře.
Mají při vykazování nastaveno [x] Hlídat a umožnit zařazení na účtenku (info).
Mají úhradu pacienta vyšší než nula (v nastavení lze zadat, aby se přidávaly i úkony s nulovou výší úhrady, viz níže).
Úkon byl vykázán přihlášeným zdravotnickým zařízením.

 

poznamkaKódy regulačních poplatků lze vystavovat na Stvrzenky (výchozí stav) nebo lze regulační poplatky vystavovat i na účtenky či faktury. Nastavení účtování regulačních poplatků lze nastavit v menu Regulační poplatky > Nastavení účtování regulačních poplatků.

 

Vystavení účtenky
 

V programu lze účtenka vystavit níže uvedenými způsoby. Doporučujeme používat druhý či třetí postup kvůli jejich jednoduchosti. Oba způsoby ovšem přebírají nastavení z prvně uvedeného příkladu, doporučujeme jej tedy minimálně prostudovat.
 

1.Kompletní postup
 
V menu Fakturace pacientovi > Vystav účet se zobrazí formulář pro výběr účetního dokladu. Vyberte volbu (o) Účtenka a klikněte na tlačítko [Další]. Zobrazí se formulář Výběr úkonů, na němž označte úkony, které chcete na účtenku přidat. V tomto okně se také dá nastavit, jaké kódy se na účtenku budou přidávat a co za text bude v každé položce účtenky.
 
Popis okna Výběr úkonů
filtr U filtru můžete nastavit, zda chcete v seznamu vidět i kódy, které nemají úhradu pacienta. Na výběr máte tyto volby:
(o) Zobrazovat všechny kódy
(o) Zobrazovat jen kódy s úhradou pacienta (výchozí stav)
(o) Zobrazovat jen kódy regulačních poplatků
 
SelectAll Ikona Vyber vše označí všechny zobrazené řádky. Označit všechny řádky je také možné pomocí klávesové zkratky >>CTRL + A.
 
Flag Ikona Nenabízet na zúčtování u označených úkonů způsobí, že se dále nebudou nabízet na další účtenky a program je při vystavování dalších účtenek bude ignorovat. Pokud kliknete na tuto ikonu, program si vyžádá potvrzení.
 
Volby:
[x] Do popisu účtovaného kódu zahrnout i lokalizaci - Pokud je tato volba aktivní, před název kódu z číselníku se napíše lokalizace úkonu (jestliže ji má).
[x] Do popisu účtovaného kódu zahrnout úhradu ZP - Pokud má kód i úhradu pojišťovny, do popisu se zahrne cena, kterou na daný úkon doplácí pojišťovna.
[x] Do popisu účtovaného kódu zahrnout jméno a příjmení - Na účtenku se zapíše i jméno a příjmení pacienta.
 
Po vybrání kódů, které chcete přidat na účtenku, klikněte na tlačítko [Dokončit].
 
Zobrazí se formulář účtenky s vyplněnými položkami (kódy, které jste v předchozím bodě označili).
 
Popis okna Účtenka vydaná pacientovi
 
V levém horním rohu jsou uvedeny záložky /Dodavatel/ a /Odběratel/, kde můžete upravit fakturační údaje.
V pravém horním rohu se nacházejí tato pole:
 
Přijaté do pokladny - Každá účtenka musí být přijata do určené pokladny. Pokladna má definovanou vlastní řadu dokladů, měnu ve které je účtenka vystavena a taktéž může být napojena na EET (modul CGM eTRŽBY). Pokladna se definuje v nastavení zdravotnického zařízení (menu Nastavení > Zdravotnické zařízení, záložka /Fakturace/, odkaz Seznam pokladen).
 
Rok - Pořadí - Každá účtenka v programu musí mít přidělené číslo. Toto číslo je v daném roce unikátní. Program do čísla účtenky automaticky píše aktuální rok a jako pořadí se zapíše číslo o jedno větší, než je poslední účtenka.
 
Zformátované číslo - Toto číslo se tiskne na účtenku. Pomocí ikony ciselnik můžete vybrat jiný formát čísla účtenky. Pokud číslo účtenky nechcete tisknout, použijte ikonu ciselnik_delete. Jestliže změníte nebo zrušíte formát, program nabídne tento nový formát jako výchozí (pro nové účtenky se tedy již bude používat nový formát).
 
Datum vystavení - Automaticky se vyplní dnešní datum. Datum lze změnit.
 
Vystavil - Do pole vystavil můžete zadat jméno či zkratku pro identifikaci toho, kdo účtenku vystavil. V seznamu všech účtenek lze pak podle tohoto pole filtrovat. Pole vystavil lze i tisknout.
 
Celková suma - Součet všech položek na účtence.
 
Haléřové vyrovnání - Podle nastavení programu se celková suma zaokrouhlí. Toto pole lze ručně upravit.
 
Suma k úhradě - Celková zaokrouhlená suma k úhradě.
 
Položky na účtence - Do položek na účtence lze pomocí ikony +_m přidat další kódy. Ikonou edit_m lze zobrazit detail k označenému řádku. Ikonou -_m lze označený řádek z účtenky smazat. Pozor, řádek se musí označit kliknutím na oblast ještě před sloupcem kód!
Položky, které jsou svázány s úkonem, se zobrazují modrým textem. Ty, které vazbu na existující výkon nemají, se zobrazují černým textem.
 
Aktuální nastavení tiskové sestavy - Pomocí ikony ciselnik můžete vybrat tiskovou sestavu, na kterou se účtenka vytiskne. Tato sestava se zapamatuje a použije při dalším tisku účtenky. V tomto formuláři je také možné vypnout/zapnout tisk položky Vystavil.
 
Účtenku lze vytisknout tlačítkem [Rychlý tisk]. Před tiskem program účtenku automaticky uloží.
 
Tlačítkem [OK] se účtenka zavře a uloží. Kdykoli později je možné tuto účtenku znovu zobrazit ze seznamu účtenek.
 
Pokud účtenku uložit nechcete, klikněte na tlačítko [Storno]. Jestliže však již účtenka byla předtím uložena, formulář se jen zavře - smazat účtenku musíte ze seznamu účtenek.
 
2.Rychlá účtenka
 
Program na účtenku zařadí všechny kódy, které je na ni možné přidat, a zobrazí formulář účtenky. Rychlá účtenka se dá vystavit pomocí klávesové zkratky >>F7 nebo přes menu Fakturace pacientovi > Rychlá účtenka. Položky se na účtenku přenesou s takovým nastavením, jaké je zvoleno při kompletním postupu.
 
3.Účtenka vytvořená z léčby
 
Účtenku lze vytvořit i následovně - kliknout pravým tlačítkem do léčby (v záložce /Výkony/ZÚM/) a vybrat z menu volbu Vytvoř účtenku. Na účtenku se přenesou jen viditelné úkony z léčby, které splňují stejné podmínky jako při vytváření rychlé účtenky.
 

Seznam účtenek

 

Všechny uložené účtenky lze u pacienta zobrazit v menu Fakturace pacientovi > Účtenky. Ikonou edit_m je možné zobrazit detail účtenky, ikonou -_m lze účtenku smazat. Před smazáním účtenky budete dotázáni, zda chcete úkony uložené na účtence v budoucnu ještě účtovat. Kliknete-li na ne, úkonům se nastaví příznak [x] Hlídat a umožnit zařazení na účtenku (info) na NE.

Interní poznámka k záznamu

V tomto seznamu lze k záznamu přidat interní textovou poznámku a vybrat typ poznámky. K jednomu záznamu lze zadat více poznámek a lze tedy vést historii poznámek. V seznamu se zobrazuje vždy ta nejnovější.
Nová poznámka nebo seznam poznámek k záznamu lze zobrazit ikonou interni_poznamka. Poznámku lze ikonou interni_poznamka_+ přidat i na více označených řádků najednou.

Při ukládání poznámky se uloží datum a čas pořízení záznamu a také přihlášený uživatel programu, který poznámku zadal.

 

Typy poznámek:

Info_m - Informace

Warning_m - Výstraha

vykricnik - Problém

 

Ruční vyplnění položek na účtence

 

Na účtenku je možné zadat i položku, která nebyla vykázána přes formuláře pro přidávání výkonů či protetiky. Do sekce Položky na účtence lze totiž i ručně zapisovat libovolné texty.
Pro zaúčtování řádku na účtenku musíte vyplnit pole Počet a Jednotková cena. Při opuštění řádku se Suma k úhradě přepočítá.

 

Ve sloupci Název položky, pokud je v buňce aktivní kursor myši, se zobrazuje na konci řádku ikona ciselnik. Pod touto ikonou je k dispozici číselník frází, kterým můžete do textu přidat předpřipravený text (číselník je společný pro účtenky, faktury i zálohové faktury).
Celková délka textu názvu položky je omezena na 300 znaků a použitím fráze se text připíše k již případně zadanému textu v buňce.