Vyhledávání |
Nahoru Předchozí Další |
Vyhledává se vždy ve sloupci, podle kterého je v tabulce aktuálně řazeno. V případě, že u dané tabulky není v zápatí vyhledávací řádek, vyhledává se přímým zápisem hledaného slova nebo stiskem ikony
V závislosti na nastavení vyhledávání může program průběžně zobrazovat relevantní záznamy nebo záznamy vyhledat až po dopsání textu a stisku tlačítka [OK] nebo klávesy >>Enter. Toto nastavení lze ovlivnit v menu Tabulka > Nastavení záložka /Vyhledávání/.
Pokročilé vyhledávání nad více sloupci současně - SearchboxV některých seznamech je implementováno pokročilé vyhledání, které umožňuje současné prohledávání více sloupců současně. Typickým příkladem je kartotéka, kde se vyhledává podle sloupců Příjmení, Jméno, Rodné Číslo a Mobil. Vyhledávání probíhá nad celou tabulkou, tedy i nad záznamy, které mohou být díky nastavené filtrační podmínce skryty. Pokud dojde k výběru takového záznamu, zobrazí se upozornění, že pacient může být do seznamu přidán i když nesplňuje aktivní filtrační podmínku.
Dalšími seznamy kde je toto vyhledávání implementováno jsou například seznamy účtenek a faktur, kde se vyhledává podle sloupce Odběratel. Navíc se vyhledává způsobem, že zadaný text se vyhledává způsobem že sloupec má obsahovat daný text, je tedy jedno, zda zadáváte první jméno nebo příjmení.
Příklad hledání: Budeme hledat v kartotéce pacienta "Novák Jan, ročník 80". Protože je jméno velmi obvyklé, může být v kartotéce více osob stejného jména. Samozřejmě můžete napsat celé jméno pacienta, ale pravděpodobně bude rychlejší napsat "nov j 8" - vyhledá všechny pacienty, jejichž jméno nebo příjmení začíná na "Nov" a "J" a rodné číslo začíná na "8". Velmi rychle tedy najdete hledaný záznam, i pokud má např. pacient otce a syna stejného jména.
Na formulářích, kde je toto vyhledávání implementováno, je možné zobrazit [Nastavení]. Zde lze změnit výchozí chování a např. tuto funkci vypnout. [x] Bez dotazu doplňovat do seznamu chybějící záznam, vybraný přes vyhledávací pole - vyhledávací pole hledá nad všemi záznamy v databázi, bez ohledu na nastavené filtry. Příklad: V kartotéce máte nastavený filtr na Náš pacient. Vyhledávání hledá nad všemi pacienty, tedy i cizími - pokud vyberete cizího pacienta, přidá se do kartotéky, aby bylo možné otevřít jeho kartu a dále s ním pracovat. Pokud je tato volba aktivní, pacient se zobrazí v kartotéce ihned po výběru (i když nevyhovuje filtrační podmínce, po zavření kartotéky se příště nenačte - nemění se tedy jeho stav). Pokud je volba neaktivní, po výběru takového řádku se zobrazí upozornění, které danou situaci vysvětluje.
[x] V průběhu vyhledávání ignorovat diakritické znamínka - Je-li tato volba aktivní, po zadání např. "cerm" se dohledá pacient "Čermák" i "Cerman".
[x] Seznamu nabízených hodnot nastavit jinou šířku než má SEARCHBOX - Šířku seznamu lze nastavit o zvětšení čí zmenšení o zadaný počet procent. Minimálně lze nastavit -50% a maximálně +100%.
Po otevření vyhledávacího formuláře:
|