Skartace dokumentace

Nahoru  Předchozí  Další

24. července 2018 došlo k novelizaci vyhlášky o zdravotnické dokumentaci na základě vyhlášky č. 137/2018 Sb. Novelizace se rovněž týká procesu vyřazování zdravotnické dokumentace.

 

Legislativní část

 

Doba uchování zdravotnické dokumentace

Každý poskytovatel zdravotnických služeb musí na základě této vyhlášky zdravotnickou dokumentaci vyřazovat a zničit. Doba uchování údajů se liší v závislosti na typu péče (registrující lékař, specialista, dispenzarizovaný pacient, pracovně právní služby, ...)

a je přesně popsána touto vyhláškou.

 

Základní pravidla

Vyřazovací znak S (po uplynutí doby uchování se dokumentace zničí)

registrující poskytovatel v oboru praktický lékař – 10 let od změny registrujícího poskytovatele nebo 10 let od úmrtí pacienta
registrující poskytovatel v oboru praktický lékař pro děti a dorost – 10 let od změny registrujícího poskytovatele nebo
10 let od úmrtí pacienta nebo 10 let od dosažení 19 let věku pacienta
registrující lékař v oboru stomatologie a gynekologie – 5 let od poskytnutí zdravotních služeb!!!

 

Vyřazovací znak V (po uplynutí doby uchování poskytovatel rozhodne, zde je dokumentace potřebná, nebo se má zničit)

poskytovatel ostatní ambulantní péče – 5 let od poskytnutí poslední zdravotní služby
dispenzární péče – 10 let od vyřazení z dispenzární péče (neplatí pro dialýzu a infekční onemocnění) nebo 10 let od úmrtí pacienta

 

Proces vyřazování dokumentace

Poskytovatel je povinen sledovat dobu uchování dokumentace. Rozhodná doba nastává vždy k 1. lednu následujícího roku po uplynutí události pro počítání doby uchování.
Po uplynutí této doby musí poskytovatel provést vyřazení dokumentace, která splňuje výše uvedená kritéria.
Poskytovatel může provádět vyřazení každoročně, minimálně však jednou za pět let.
Do 5 let po termínu uchování dokumentace však musí provést její úplné zničení.

 

Příklad: pacient zubního lékaře přišel na poslední ošetření 12. 3. 2014, rozhodná doba je tedy 1. 1. 2020 a od této doby může dojít k vyřazení dokumentace, zničení dokumentace se musí provést nejpozději do konce roku 2025.

 

Podrobný postup při vyřazování je popsán ve vyhlášce. Je však důležité zmínit, že poskytovatel musí provést a uchovat písemný záznam obsahující soupis zničené dokumentace společně s informací, kdy, jak a kým byla dokumentace zničena. Soupis musí obsahovat identifikační údaje pacientů. Tento záznam se uchovává bez časového omezení.

 

Řešení agendy v DENTIST+

 

V programu DENTIST+ je skartační funkcionalita rozdělena do dvou fází.

 

První fáze - vyřazení pacienta

První fáze, v níž se pacienti určení ke skartaci hromadně "označí" a přesunou do předskartačního řízení (přiřadí se jim příznak V).
 
Jak tuto operaci provedete?

 

V menu Pacienti > Skartace dokumentace > Vyřazení dokumentace vám program zobrazí skupinu pacientů, kteří splňují legislativní pravidla pro zařazení do skartačního procesu. Tato skupina pacientů se vám dále nebude zobrazovat v seznamu pacientů, ale ještě nedojde k definitivnímu odstranění dat z databáze programu. Nechcete-li některého pacienta vyřadit, můžete jej ze seznamu odstranit (ikona Remove) - takto odstraněný pacient se příště zobrazí k vyřazení znovu, pokud např. mezitím nepřijde k dalšímu ošetření.

 

Touto operací vzniká protokol "Protokoly o vyřazení dokumentace" (přístupné v menu Pacienti > Skartace dokumentace > Protokoly o vyřazení dokumentace), v němž je možné dohledat pacienty, kteří se nachází v předskartačním procesu – ty je zároveň ještě možné v případě potřeby vrátit zpět do kartotéky. V okamžiku, kdy máte nějakého pacienta v tomto předskartačním řízení a zároveň se ho pokusíte do programu přidat, DENTIST+ vám jej nabídne z  předskartačního řízení přesunout a pokračovat v kartě daného pacienta včetně jeho historických záznamů.

 

Všechny vyřazené pacienty si můžete zobrazit z menu Pacienti > Skartace dokumentace > Vyřazení pacienti.

 

Druhá fáze - skartace pacienta

Ve druhé fázi již dochází k fyzické likvidaci údajů o pacientovi a nenávratnému smazání dat ze systému. DENTIST+ smaže veškeré osobní (jméno, příjmení atd.) a zdravotní údaje (kříže, dekursy, různé indexy atd.). Anonymizuje vykázané úkony (tedy v menu Přehledy a statistiky > Vykonané úkony a statistiky naleznete i údaje skartovaných pacientů pro potřeby statistických analýz, ale tyto záznamy nemají vazbu na žádného pacienta). Naopak se neskartují účetní doklady, které mají jiné pravidla.

 

Funkce skartace dokumentace je přístupná v menu Pacienti > Skartace dokumentace > Skartace dokumentace. V průvodci se zobrazí pacienti, které je možné skartovat.  Nechcete-li některého pacienta skartovat, můžete jej ze seznamu odstranit (ikona Remove) - při příštím spuštění skartace se nabídne znovu, pokud mezitím nebude odstraněn z vyřazených pacientů.
Poznámka: Tato funkce může být časově náročná. Při přerušení funkce se při příštím spuštění pokračuje tam, kde se naposledy skončilo.

 

Skartací vzniká protokol (uložený v menu Pacienti > Skartace dokumentace > Protokoly o skartaci dokumentace).

 

Všechny skartované pacienty si můžete zobrazit z menu Pacienti > Skartace dokumentace > Skartovaní pacienti.

 

Důležité upozornění:

Funkci skartace v programu DENTIST+ používejte velmi obezřetně - dochází k nevratnému odstranění dat nejen z databáze, ale i příslušných PDF souborů z elektronické zdravotní dokumentace vytvořené modulem eParafa. Vždy prosím pozorně přečtěte informační hlášení, před dalším pokračováním v operaci skartování pacientů!